Tematyka
Problematyka konferencji - będącej jednym z najstarszych i największych w naszym kraju spotkań naukowych - poświęcona jest szeroko rozumianym zagadnieniom międzynarodowych stosunków gospodarczych, a w szczególności regionalizacji, globalizacji, inwestycjom zagranicznym i handlowi międzynarodowemu.
Wybór tej tematyki i jej konsekwentna kontynuacja nie są przypadkowe. Regionalizacja i globalizacja stanowią najbardziej charakterystyczne cechy współczesnego rozwoju. W przeszłości traktowane były jako przeciwstawne sobie zjawiska. Współcześnie dominuje przekonanie, że pozostają one w ścisłym związku i nikt, kto dąży do sukcesu gospodarczego w szerszej skali, nie może od tego abstrahować. Wydaje się również, że lansowane do niedawna stwierdzenie mające stanowić determinantę postępowania wielkich korporacji „tyle lokalnego, co konieczne, a tyle globalnego, co możliwe” uległo dezaktualizacji. Obecnie strategia ich działania coraz bardziej ma charakter holistyczny i stanowi dialektyczne połączenie czynników regionalnych i globalnych, wśród których na pierwszy plan wysuwają się związane z badaniami i rozwojem oraz wdrożeniem innowacji, natomiast tracą na znaczeniu tradycyjne czynniki.
Zgłaszane na konferencję referaty dotyczą bardzo różnych aspektów regionalnych i globalnych, odnoszą się również do różnych podmiotów. Rozważania na szczeblu mikro-mikro, mikro, regionów, krajów, ugrupowań i regionów świata oraz całej gospodarki światowej, wzajemnie się przeplatają i uzupełniają. To bogactwo treści, a także niezwykle barwnych i oryginalnych wniosków, decyduje także o wartości publikacji konferencyjnej i powinno sprawić, że sięgać po nią będą zarówno poszukujący natchnienia badawczego, jak i studiujący, zainteresowani poznaniem różnych aspektów współczesnych międzynarodowych stosunków gospodarczych.
Celem konferencji jest nie tylko popularyzacja wyników badań, ale również integracja środowiska naukowego zajmującego się tematyką międzynarodowych stosunków gospodarczych.